XXIV Olimpiada Informatyczna na Wydziale Informatyki PBOlimpiada Informatyczna to coroczne wydarzenie organizowane na Politechnice Białostockiej, w którym biorą udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Konkurs przeprowadzany jest pod egidą Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Uczestnicy Olimpiady muszą m.in. przeanalizować problemy algorytmiczne oraz zaimplementować je do języka programowania, czyli wykazać się ponadprzeciętną wiedzą informatyczną. Pierwszy etap olimpiady rozgrywany jest najczęściej na terenie szkoły, a drugi etap, do którego awansowało w tym roku w sumie ponad 350 uczniów, odbywa się jednocześnie w Białymstoku, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu.

„Już po raz czwarty na Wydziale Informatyki gościmy uczestników Olimpiady Informatycznej ze wszystkich szkół w województwie podlaskim. To, co wyróżnia tę olimpiadę spośród innych, to między innymi wymagania techniczne. Tu nie wystarczy kartka papieru - każdy z uczestników do rozwiązania zadań konkursowych potrzebuje komputera z dostępem do internetu. Takie warunki zapewnia nasz Wydział. Przygotowaliśmy w tym roku 40 stanowisk komputerowych. O kilka więcej niż podczas ubiegłorocznej olimpiady. Ta liczba, a także różnego rodzaju inne działania popularyzujące wiedzę programistyczną, pokazują ciągły wzrost zainteresowania informatyką. Do wielu młodych ludzi dociera, że tworzenie gier i programów jest zajęciem jeszcze ciekawszym niż samo ich używanie. Może być też dobrze płatną pracą.” - mówi dr inż. Krzysztof Jurczuk, wiceprzewodniczący komitetu lokalnego Olimpiady Informatycznej.

Na Politechnikę Białostocką przyjechała młodzież licealna z Białegostoku, Suwałk, Wysokiego Mazowieckiego, Ciechanowa, Bielska Podlaskiego, Wasilkowa, Choroszczy i Kleosina. Najliczniejsza grupa - bo aż 28 osób - to uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Białymstoku.

Grzegorz, uczeń I LO: Informatyka jest dla mnie hobby. Poświęcam jej większość mojego wolnego czasu. Jest także pomysłem na przyszłość. Informatycy i programiści są w tej chwili bardzo pożądani na rynku pracy - to się raczej nie zmieni w najbliższych latach. Dlatego myślę o studiach i zawodzie informatyka.

Jola, uczennica I LO: Informatyka jest dla mnie sposobem na rozwiązanie np. zadań matematycznych, które trudno policzyć "ręcznie". Jestem w tej chwili w klasie maturalnej i już wiem, że wybiorę studia związane z informatyką.

Finaliści olimpiady są przyjmowani w pierwszej kolejności na studia informatyczne we wszystkich najlepszych uczelniach w kraju. Zmagania drugiego etapu XXIV Olimpiady Informatycznej potrwają do czwartku (16.02). Wyniki zostaną ogłoszone w następnym tygodniu.