Site logo

Studia energetyczne w Białymstoku

Studia energetyczne Białystok

Gdzie na studia energetyczne w Białymstoku?

Wszystkie kierunki energetyka węglowa, jądrowa, odnawialne źródła energii (OZE) w Białymstoku i na Podlasiu

List view

Opinie o studiach energetycznych

Poradniki dla przyszłych studentów kierunków związanych z energetyką węglową, jądrową, odnawialnymi źródłami energii (OZE) w Białymstoku i na Podlasiu. Kierunki energetyczne okiem ekspertów, studentów, absolwentów i pracodawców.

O energetyce na AGH

World Energy Outlook 2009 to komplementarny i aktualny zbiór informacji w obszarze szeroko pojętej energetyki. Prezentacja tegorocznej edycji odbędzie się 30 listopada (poniedziałek) w Auli

Czytaj więcej »
Waves of water of the river and the sea meet each other during h
Częstochowa
Krzysztof Pełka

Co to jest turbulencja?

Czy turbulencja to zjawisko występujące tylko w samolotach? Jaki jest mechanizm jej powstawania? Czy można jej uniknąć? Czy ma jakieś pozytywne skutki? Co ma wspólnego

Czytaj więcej »

Zobacz inne związane z techniką Białymstoku

Szukasz innych studiów związanych z technologią? Sprawdź wszystkie techniczne kierunki studiowania.

Kierunek energetyka - program studiów, praca, zarobki (film)

Zobacz kierunek studiów w wideopigułce. Dowiesz się najważniejszych informacji: o czym są te studia, czego można się na nich nauczyć, przedmioty w planie zajęć, jakie trzeba mieć predyspozycje do kierunku, z czego można pisać pracę dyplomową, gdzie można znaleźć pracę po studiach. Przejrzyj dokładnie ofertę uczelni, które zachęcają do studiowania energetyki. Zapoznaj się z oferowanymi specjalnościami, szczegółowym programem zajęć, poznaj wykładowców oraz współpracę z potencjalnymi pracodawcami. Ten kierunek może nie tylko stworzyć możliwości budowania kariery, ale i rozwijania pasji oraz poszerzania horyzontów.

Czy warto iść na studia energetyczne w Białymstoku i na Podlasiu?

Zastanawiasz się nad studiowaniem kierunku związanego z energetyką węglową, jądrową, odnawialnymi źródłami energii (OZE) na uczelni prywatnej lub państwowej? Podpowiadamy, co warto o tym wiedzieć.

Studia energetyczne w pigułce

Co warto wiedzieć o studiach energetycznych? Jeśli wahasz się, czy ma sens studiowanie jednego z kierunków związanych z energetyką: energetyką, ekoenergetyką, energetyką i chemią jądrową, inżynierią odnawialnych źródeł energii, technologiami energii odnawialnej, odnawialnymi źródłami energii tzw. OZE, to poniższe informacje będą dla Ciebie bardzo interesujące. Zanim przystąpisz do rekrutacji na energetykę – dowiedz się o niej więcej. Sprawdź, co to jest energetyka, jakie daje możliwości studiowania i pracy dla absolwentów. Kierunki energetyczne dostępne są na studiach inżynierskich (3,5 letnich) oraz na magisterskich studiach uzupełniających (2 lata), a niekiedy i na studiach licencjackich (3 lata). Energetyka jest kierunkiem o charakterze interdyscyplinarnym. Oznacza to, że wiedza oraz umiejętności pochodzą z różnych dziedzin. Ekspert w zakresie energetyki musi znać dyscypliny podstawowe, takie jak matematyka i fizyka, a także dziedziny specjalistyczne, do których należą np. źródła energii odnawialnej, eksploatacja instalacji w energetyce, energetyka jądrowa na podyplomówkach uzyskasz podstawowe kompetencje w dziedzinie energetyki lub pogłębisz wiedzę z wcześniejszych etapów edukacji. Energetyka zajmuje się przekształceniami jednych form energii w inne za pomocą środków technicznych. Celem tego przetwarzania jest umożliwienie dostarczania energii odbiorcom w dwóch postaciach: energii elektrycznej oraz energii cieplnej. Podczas wykładów, ćwiczeń i laboratoriów poznasz takie obszary kompetencji, wiedzy i umiejętności, jak podstawy konstrukcji maszyn, mechanika techniczna, informatyka, podstawy elektroenergetyki, stosowanie wiedzy o metodach wytwarzania energii, opanowanie umiejętności projektowania systemów przetwarzania energii, znajomość techniki przesyłu energii, pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, stosowanie prawa w zakresie energetyki.
Na pewno interesuje Cię, jakie kierunki i specjalności w zakresie energetyki masz do wyboru. Można je pogrupować ze względu nieodnawialne źródła energii typu: ropa, gaz, węgiel i odnawialne źródła energii, takie jak: słońce, wiatr, woda, energia jądrowa, biomasa, biopłyny. Dziedzina źródeł energii odnawialnej przeżywa obecnie swój boom i eksperci zajmujący się tą tematyką są stale poszukiwani na rynku pracy.

Energetyka: Energetyka to dziedzina wiedzy związana z pozyskiwaniem, przetwarzaniem i transmisją różnych rodzajów energii. Warto zauważyć, że na terenie tej dyscypliny dokonuje się dziś najbardziej znaczących odkryć. Bez wynalazków w dziedzinie energetyki nie możliwe byłoby stworzenie elektrycznych i hybrydowych samochodów. Elektrownie atomowe, pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych, opracowywanie nowych sposobów jej magazynowania oraz poszukiwanie alternatyw dla pozyskiwania energii ze spalania kopalin to dzisiejsze główne obszary zastosowań wiedzy o energetyce. Żeby dostać się na studia na kierunku energetyka trzeba przede wszystkim pozytywnie przejść procedurę rekrutacyjną. Konieczne do tego są wysokie wyniki z matury, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, żeby zyskać jak najlepsze oceny z przedmiotów, które bierze pod uwagę komisja kwalifikacyjna na uczelni. Nawet jeżeli ocena z języka obcego nie jest brana pod uwagę, warto popracować nad umiejętnościami lingwistycznymi, ponieważ językiem uniwersalnym dla technicznych dziedzin wiedzy jest angielski. Studia to wykłady, ćwiczenia i laboratoria. Każdy typ zajęć służy ukształtowaniu różnych zakresów wiedzy i umiejętności. Do specyfiki tych studiów należy wykonywanie znacznej ilości projektów, które podlegają drobiazgowej i skrupulatnej ocenie. Zaliczenie przedmiotów, które wiążą się z aktywnością studenta to konieczność nanoszenia niezliczonej ilości poprawek i uwzględniania uwag opiekuna naukowego. Sukces w poszukiwaniu pracy ma wiele elementów. Oprócz ukończonych studiów jest jeszcze wiele czynników, które wpływają na powodzenie na rynku pracy. Istotna jest znajomość języków obcych, praktyki zawodowe, otwartość umysłu, gotowość na zmiany oraz przedsiębiorczość.

Ekoenergetyka: Ekoenergetyka jest makrokierunkiem dostosowanym do coraz prężniej rozwijającego się rynku energii z źródeł odnawialnych oraz innych gałęzi produkcji związanych z sektorem energetycznym, przemysłem rolno-spożywczym i leśnictwem. Zakres tematyki na tym kierunku obejmuje zarówno konwencjonalne, jak i odnawialne źródła energii. Student zdobędzie umiejętności w zakresie projektowania i eksploatacji obiektów technicznych, a także nadzorowania procesów oraz systemów produkcyjnych i eksploatacyjnych występujących w produkcji energii ze źródeł odnawialnych.

Energetyka i chemia jądrowa: Energetyka i chemia jądrowa to kierunek studiów powstały z myślą o przyszłych pracownikach elektrowni jądrowej. Mają oni pełnić bardzo odpowiedzialne zadania, dlatego muszą dysponować doskonałą wiedzą i wyjątkowymi umiejętnościami. Najlepszym kandydatem na kierunku energetyka i chemia jądrowa jest osoba, której nie sprawiają problemów przedmioty ścisłe. Maturzyści powinni doskonale zdać maturę i stanąć do pojedynku na oceny z egzaminu dojrzałości. W konkursie świadectw pod uwagę bierze się zarówno język polski, jak i język obcy oraz przedmioty ścisłe: chemię, fizykę i matematykę. Pierwszy etap kształcenia akademickiego (studia licencjackie) obejmuje okres trzech lat. W tym czasie studenci zdobywają teoretyczną podbudowę, która następnie zostaje rozwinięta podczas drugiego etapu edukacji, zakończonej zdobyciem tytułu magistra. Chętni mogą kontynuować naukę na studiach doktoranckich lub rozpocząć karierę zawodową poza uczelnią. Studenci energetyki i chemii jądrowej poddawani są intensywnemu procesowi napromieniowania wiedzą. Wzbogacają swoją już sporą wiedzę z chemii, fizyki, matematyki. Te trzy przedmioty przewijają się przez wszystkie lata studiów z różnym natężeniem. Zajęcia teoretyczne przeplecione praktykami oraz stażami zagranicznymi dla najlepszych studentów, dają możliwość zdobycia cennego doświadczenia. Wymagania, jakie stawia się studentom energetyki i chemii jądrowej to przede wszystkim: rzetelna wiedza z przedmiotów ścisłych, bardzo dobra znajomość języka angielskiego umożliwiająca swobodną komunikację oraz zgłębianie specjalistycznej literatury, swobodna obsługa urządzeń laboratoryjnych, znajomość zasad programowania i użytkowanie rozmaitych systemów operacyjnych, gruntowna wiedza z zakresu przepisów BHP oraz ochrony radiologicznej, umiejętność pracy w zespołach zadaniowych, komunikatywność i duża odpowiedzialność za wykonywaną pracę.

Inżynieria odnawialnych źródeł energii: Kierunek inżynieria odnawialnych źródeł energii jest skierowany do osób zainteresowanych nowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi do pozyskiwania energii odnawialnej. Studenci będą w stanie przygotowywać rzetelne programy energetyczne z zakresu odnawialnych źródeł energii i jednocześnie będą potrafili oceniać ich wpływ na środowisko. Absolwenci będą w stanie samodzielnie wytwarzać energię, a zdobyta wiedza pozwoli im na zarządzanie małą firmą sektora energetycznego oraz na racjonalne wdrażanie technologii energii odnawialnych w oparciu o zidentyfikowane przez siebie ekologiczne źródła.

Technologie energii odnawialnej: Kierunek technologie energii odnawialnej przewiduje kształcenie kompleksowe, w pełnym zakresie treści dotyczącej OZE, od oceny potencjału poprzez wyprodukowanie, bądź pozyskanie nośnika energii oraz jego przygotowanie do bezpośredniego wykorzystania, aż po problemy eksploatacji maszyn i urządzeń. Celem zajęć jest przygotowanie specjalistów dla tworzącej się infrastruktury sektora energetyki odnawialnej i lokalnego rynku energii.

Studia w Białymstoku i na Podlasiu

Białystok to stolica Podlasia i największy ośrodek akademicki północno-wschodniej Polski, który pod tym kątem wyprzedza między innymi warmiński Olsztyn. Białostockie uczelnie mają do zaproponowania bardzo ciekawą ofertę studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich uzupełniających, magisterskich jednolitych oraz podyplomowych. Co roku w mieście tym studiuje około 26 tysięcy osób, a kilka tysięcy z nich opuszcza szkoły wyższe w roli absolwentek i absolwentów. Obecnie mogą oni wybierać spośród około 120 kierunków studiów. Nowoczesna infrastruktura uczelniana oraz liczne inwestycje z dotacji unijnych sprawiają, że Białystok to doskonałe miejsce do studiowania. Decydują się na studiowanie w tym mieście zarówno osoby stąd oraz przyjezdni studenci. Wiele z kierunków dostępnych jest w ramach programu nauczania stacjonarnego i niestacjonarnego, dlatego każdy może dostosować wybrany kierunek do swoich indywidualnych potrzeb. W Białymstoku można również ciekawie spędzać wolny czas. Miasto znane jest z miejskiej zieleni i parków, w tym między innymi parków Antoniuk, Centralnego, czy Branickiego położonego w pięknym kompleksie z pałacem, w którego murach znajduje się Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. W pobliżu znajduje się piękna starówka, po której przyjemnie jest się przejść o każdej porze roku. Znajdziecie tu zarówno smaczne restauracje jaki i ciekawe miejsca kulturalne, sceny teatralne i kina studyjne oraz komercyjne. Sam Białystok leży w pobliżu Puszczy Białowieskiej, miejsca gdzie aktywnie można spędzać czas. Białowieski Park Narodowy, to doskonałe miejsce na jednodniowe wypady ze znajomymi. Oczywiście Podlasie to nie tylko Białystok, ale również inne, ciekawe ośrodki akademickie. Wśród nich warto wymienić takie miasta jak Łomża, Suwałki i Siemiatycze, gdzie studia rocznie wybiera nawet około 5 tysięcy osób, a kilkaset osób rocznie kończy je w roli absolwentów.

Studia podyplomowe związane energetyką w Białymstoku i na Podlasiu

Gdzie w Białymstoku i na Podlasiu zdobywać wiedzę z energetyki węglowej, jądrowej, odnawialnych źródeł energii (OZE) - stacjonarnych i on-line?

Praca po studiach z energetyki

Zastanawiasz się, jakie perspektywy pracy po skończeniu kierunków z zakresu energetyki na białostockich i podlaskich uczelniach?

Zawód: Kontroler jakości

Głównym zadaniem kontrolera jakości (określanego również mianem specjalisty ds. jakości) jest sprawowanie bezpośredniego nadzoru nad jakością wszystkich lub wybranego etapu wchodzącego w skład procesu produkcji. Jeśli chcesz zatem czuwać nad jakością towarów, które następnie trafiają na rynek, to jest to stanowisko odpowiednie dla Ciebie i Twoich planów zawodowych. Czym zajmuje się kontroler jakości? Jego pierwszym zadaniem jest zawsze określenie podstawowych

Czytaj więcej »

Zawód: inżynier mechatronik

Choć mechatronika istnieje jako dziedzina nauki dopiero kilkadziesiąt lat, jej rozwiązania towarzyszą nam każdego dnia. Jeśli na co dzień prowadzisz auto czy obsługujesz drukarkę, możesz podziękować mechatronikom, którzy opracowują oraz projektują urządzenia wykorzystując nowoczesne techniki sterowania. Jak zostać mechatronikiem, czym zajmuje się osoba na taki stanowisku i na jakie wynagrodzenie może liczyć? Czym jest zawód mechatronika? Inżynier mechatronik to specjalista,

Czytaj więcej »

Zawód: Kierownik produkcji

Kierownik produkcji to jedna z najważniejszych osób w fabryce lub przedsiębiorstwie produkcyjnym na średnim szczeblu zarządzania. Bez niego, wśród szeregowych pracowników w firmie zapanowałby niemały chaos. Do obowiązków kierownika produkcji należy: planowanie i nadzorowanie realizowania harmonogramów okresowych, organizowanie i koordynowanie prac podległych mu pracowników, a także ewidencjonowanie zrealizowanych zadań (plus pozostała papierkowa robota wymagana przez szefostwo tj. raporty, analizy itd.).

Czytaj więcej »

Praca po energetyce

Warto zastanowić się, czy charakter pracy dla absolwentów kierunku studiów energetycznych zgodny jest z predyspozycjami, charakterem i upodobaniami. Po tych kierunkach studiów można rozpocząć budowanie swojej ścieżki kariery w prywatnych firmach i instytucjach publicznych poprzez prowadzenie serwisu urządzeń z odnawialnych źródeł energii, montażu tego typu urządzeń oraz szeroko pojętej sprzedaży i obsługi. Osoby o takim wykształceniu bardzo często pracują w charakterze inżyniera w branży energetycznej. Energetyka to nie tylko nowoczesne i odnawialne źródła energii, chociaż te są w ostatnich latach bardzo popularne. Energetyka to cały sektor usług, których celem jest zapewnienie potrzeb energetycznych społeczeństwa. Coraz więcej w naszym kraju mówi się o źródłach zasilania atomem, a co za tym idzie będzie przekładać się to na rosnące zapotrzebowanie inżynierami i energetyki. Dodatkowo absolwent studiów I i II stopnia może pogłębiać wcześniej zdobytą wiedzę w ramach studiów doktoranckich i rozwijać swoją karierę na uczelni. W tym zawodzie istnieje deficyt specjalistów, dlatego absolwenci kierunków energetycznych, mogą liczyć na wiele ciekawych ofert pracy.

Energetyk: Absolwent studiów na kierunku energetyka będzie mógł podjąć pracę w wielu gałęziach nowoczesnego przemysłu, w szczególności będzie przygotowany do podjęcia działalności w dziedzinie małej energetyki z nastawieniem ekologicznym. Interdyscyplinarny charakter wykształcenia umożliwi mu pracę także w innych gałęziach produkcji, realizujących zadania związane z sektorem gospodarki żywnościowej, przetwórstwa rolno-spożywczego i leśnictwa, a także w jednostkach gospodarczych, w których niezbędna jest wiedza techniczna, rolnicza, informatyczna oraz umiejętności organizacyjne.

Energetyk jądrowy: W celu zostania specjalistą z zakresu energetyki jądrowej należy ukończyć studia z zakresu energetyki, energetyki i chemii jądrowej oraz kierunków pokrewnych.
Jako absolwent tych kierunków znajdziesz zatrudnienie w instytucjach rządowych związanych na przykład z ochroną środowiska czy technologiami jądrowymi. Adepci tych studiów mogą pracować między innymi w Państwowej Agencji Atomistyki, w Ministerstwie Gospodarki, w Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska itp. Zainteresowani dalszą edukacją po studiach drugiego stopnia, będą mogli rozpocząć studia doktoranckie. Najzdolniejsi absolwenci staną natomiast przed szansą rozpoczęcia kariery za granicą, w elektrowniach jądrowych i innych przedsiębiorstwach stosujących technologie jądrowe.

Specjalista OZE: W celu zostania specjalistą z zakresu odnawialnych źródeł energii należy ukończyć studia z zakresu energetyki, inżynierii odnawialnych źródeł energii, ekoenergetyki, technologii energii odnawialnej oraz kierunków pokrewnych. Absolwent tych kierunków jest przygotowany do podjęcia pracy w zakładach energetyki zawodowej, w firmach projektowych i badawczych, realizujących inwestycje w dziedzinie zastosowań odnawialnych źródeł energii, a także w każdym zakładzie produkcyjnym, który posiada system gospodarki cieplnej i energetycznej.Interdyscyplinarne wykształcenie na kierunkach technologie energii odnawialnej umożliwia pracę w przedsiębiorstwach zajmujących się wytwarzaniem i obrotem energią na rynkach lokalnych.

Inżynier energetyki: W celu zostania inżynierem energetyki należy ukończyć studia z zakresu energetyki, ekoenergetyki, inżynierii odnawialnych źródeł energii, energetyki i chemii jądrowej oraz kierunków pokrewnych. Absolwenci tych studiów mają szanse na zatrudnienie jako inżynierowie w firmach zajmujących się projektowaniem, montażem i obsługą urządzeń energetycznych. Do takich firm zaliczamy: elektrownie, ciepłownie, firmy przesyłające energię, ciepło oraz paliwa gazowe oraz przedsiębiorstwa budujące i serwisujące urządzenia energetyczne. Praca jest bardzo wymagająca i odpowiedzialna jednak odwdzięcza się ona wysokim uposażeniem. Pomimo tego firmy z branży energetycznej cierpią na niedobór kadry pracowniczej, a przede wszystkim osób z dużą wiedzą, doświadczeniem i z umiejętnościami do zarządzania.

Przedstawiciel handlowy OZE: Do zawodu doradcy klienta w zakresie OZE najlepiej przygotowują studia z energetyki i odnawialnych źródeł energii. Praca na stanowisku specjalisty/doradcy do spraw sprzedaży polega na kompleksowej obsłudze klienta. Osoba zatrudniona na tym stanowisku aktywnie wspiera sprzedaż produktów znajdujących się w ofercie handlowej firmy dla klientów indywidualnych oraz firm. Do głównych obowiązków należy pozyskiwanie i obsługa klientów, przygotowanie i opracowywanie kosztorysów i projektów OZE, prowadzenie negocjacji handlowych, przygotowanie ofert w oparciu o wcześniej zbadane potrzeby klienta, utrzymywanie relacji z aktualnymi klientami firmy oraz dbanie o wizerunek. Specjalista ds. sprzedaży OZE powinien mieć minimum średnie wykształcenie, jednak wraz z rozwojem tego stanowiska oczekuje się od kandydatów ukończenia szkoły wyższej o preferowanym profilu energetycznym. Dodatkowo od osób zatrudnionych na tym stanowisku wymaga się prawa jazdy kat. B oraz znajomości języka angielskiego. Poza tym pracownik powinien cechować się zdolnościami negocjacyjnymi, odpowiedzialnością, sumiennością, komunikatywnością, kreatywnością, samodzielnością, wysoką kulturą osobistą.

Rynek pracy w Białymstoku i na Podlasiu

Rynek pracy w Białymstoku jest porównywalny ze średnią krajową. Trudno wskazać główne przewagi tego regionu, jednak wykwalifikowani specjaliści bez trudu znajdą satysfakcjonujące zajęcie w regionalnych firmach. Obecnie poziom bezrobocia w Białymstoku wynosi 6,9%, czyli jest nieznacznie wyższy od średniej krajowej. Bezrobocie w całym województwie plasuje się na poziomie 7,5%, co jest wynikiem również wyższym od średniej krajowej, jednak lepszym od wielu innych województw. Ukończenie studiów i zdobycie wykształcenia zdecydowanie ułatwia wejście na rynek pracy i znalezienie atrakcyjnej zarobkowo, przyszłościowej pracy. Lokalne uczelnie umożliwiają wybranie kierunku dostosowanego do potrzeb i możliwości potencjalnych studentów.

W Białymstoku i okolicach zarejestrowanych jest 40 tysięcy firm, które mogą stać się potencjalnym pracodawcą dla absolwentów lub studentów, którzy często decydują się na łączenie nauki z pracą zarobkową. Do grona największych pracodawców w regionie należą między innymi Rosti Poland (Białystok), Adampol (Zaścianki), Pronar (Narew), Danwood (Bielsk Podlaski), Barter (Białystok), Spółdzielnia Obrotu Towarowego Przemysłu Mleczarskiego (Białystok), Suempol (Bielsk Podlaski), Unibep (Bielsk Podlaski), Mlekpol (Grajewo) i SM Mlekovita (Wysokie Mazowieckie). Ponadto na Podlasiu znajduje się wiele więcej atrakcyjnych miejsc pracy i dużych zakładów, które potrzebują wykształconej kadry menedżerskiej, informatyków, pracowników administracji, marketingu, czy naukowców. Region ten znany jest z bardzo rozwiniętej produkcji rolnej oraz lasów, które dostarczają surowców pod produkcję mebli i domów. Pod tym kątem to doskonałe miejsce do rozpoczęcia swojej kariery zawodowej i rozwoju.

Portal Studia.pl wykorzystuje pliki cookies w celu zapewnienia Ci pełnego dostępu do jego funkcjonalności i gromadzeniu danych analitycznych. View more
Akceptuję