festiwal_podlaskiCzy Leonardo da Vinci sprzedałby agencjom reklamowym prawa autorskie do swoich dzieł? - będą się zastanawiać uczestnicy VII Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. W programie imprezy znalazły się też m.in. wycieczki do rezerwatu Czerwone Bagno - polskiej ostoi łosia oraz astronomiczne obserwacje nieba.

Festiwal odbędzie się w dniach 21-28 kwietnia br. Jak poinformowała Joanna Dolecka z Wyższej Szkoły Administracji Publicznej (WSAP) w Białymstoku, łącznie około trzydziestu podlaskich wyższych uczelni, stowarzyszeń, muzeów, fundacji, galerii przygotowało na festiwal około 350 imprez: pokazów, wykładów, warsztatów, koncertów, dyskusji z różnych dziedzin nauki, kultury i sztuki. Festiwal organizuje Środowiskowe Kolegium Rektorów Szkół Wyższych w Białymstoku. W tym roku gospodarzem festiwalu jest WSAP. Impreza służy popularyzacji nauki i kultury przez przystępną formę prezentacji w otwartej formule. 


Między innymi kurs poprawnej wymowy w języku angielskim w pigułce przygotowało w ramach festiwalu Studium Języków Obcych Politechniki Białostockiej. W Zakładzie Dietetyki Uniwersytetu Medycznego będą prelekcje na temat faktów i mitów związanych z dietami odchudzającymi. Nauczycielskie Kolegium Rewalidacji, Resocjalizacji i Wychowania Fizycznego w Białymstoku proponuje warsztaty tańca latino.

W festiwalu uczestniczą też parki narodowe i Lasy Państwowe. Największy polski park narodowy - Biebrzański - chroniący cenne obszary wodno-błotne i bagienne zaprasza na wycieczkę na Czerwone Bagno. To jeden zánajstarszych obszarów chronionych w Polsce. Podczas kilku godzin spędzonych w tym rezerwacie będzie można poznać badania nad tym terenem torfowiskowym.

Debatę "Sztuka w reklamie - promocja czy profanacja" proponuje wydział filologiczny Uniwersytetu w Białymstoku oraz IV LO w Białymstoku. Będzie to próba odpowiedzi na pytanie, czy coraz częstsze wykorzystywanie przez twórców reklamy dzieł sztuki to swoista promocja czy też profanacja. Oprócz prezentacji na ten temat będzie też można wziąć udział w konkursie. Będzie można pobawić się w copy-writera i zaproponować reklamę z wykorzystaniem motywu dzieła sztuki.

Zakłady: Diagnostyki Biochemicznej, Diagnostyki Klinicznej i Diagnostyki Hematologicznej Uniwersytetu Medycznego proponują prezentację na temat analizy krwi w laboratorium. Będzie można zobaczyć jak się taka analiza odbywa.

Jeśli pozwoli na to pogoda, Zakład Astronomii na wydziale fizyki Uniwersytetu w Białymstoku umożliwi chętnym obserwacje Saturna i Księżyca. Zajęcia w obserwatorium w minionych latach cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

Szczegółowy program festiwalu zostanie zamieszczony na stronie internetowej przedsięwzięcia: www.festiwal.wsap.edu.pl.

źródło: PAP - Nauka w Polsce