Łódź nie chce kojarzyć się maturzystom wyłącznie z przemysłową przeszłością - „polskim Manchesterem” czy reymontowską „Ziemią Obiecaną”. Otwiera się na przyszłość i zachęca do studiowania na łódzkich uczelniach rozbudowanym programem stypendialnym, bezpłatnymi szkoleniami, wspieraniem akademickiej przedsiębiorczości oraz pomocą w zdobywaniu doświadczenia zawodowego. Możesz także znaleźć ciekawą ofertę studiów w kilkunastu innych miejscowościach regionu.

W Łodzi studiuje około 100 tysięcy osób - blisko 90% wszystkich studentów w regionie. Uczelnie w innych miejscowościach województwa łódzkiego wybrało w sumie kilkanaście tysięcy osób.

Łódź to miasto kreatywne, pełne energii, z perspektywami na przyszłość, miasto, w którym warto inwestować, prowadzić interesy, podejmować oryginalne wyzwania i urzeczywistniać marzenia. Przez wiele lat funkcjonowało w powszechnej wyobraźni jako miasto fabryk i szarej codzienności. Obecnie odrestaurowane kamienice, wille i rezydencje przemysłowców zachwycają wszystkich zwiedzających. Polska, niemiecka, żydowska i rosyjska kultura przeplatały się tutaj przez lata, czego dowody można dostrzec na każdym kroku. Pałace Scheiblera i Poznańskiego, Willa R. Richtera, Archikatedra Łódzka, rezydencja Heinzlów, fabryki Geyera i Beczki Grohmanna - to tylko niektóre z zabytków „ziemi obiecanej”. Wizytówką i sercem miasta jest ulica Piotrkowska - najdłuższy trakt handlowy Europy. To tu zobaczyć można prawdziwe perły secesyjnej architektury. Niewątpliwym hitem w tutejszym krajobrazie miejskim są stare fabryki zaadaptowane na nowoczesne, nietuzinkowo wyglądające budynki. Najlepszym przykładem udanej rewitalizacji jest Manufaktura. Dawne imperium włókiennicze Izraela Poznańskiego jest dziś jednym z najpopularniejszych centrów handlowo-rozrywkowych w kraju.

Wysoki poziom nauczania, profesjonalizm, nowoczesne zaplecze techniczne i rozbudowana sieć domów studenckich to tylko część zalet tutejszych uczelni. Godna pozazdroszczenia łódzkim żakom jest Akademicka Sieć Bibliotek. Skupia zasoby dziesięciu największych bibliotek w mieście. Każdy student bez trudu znajdzie potrzebną książkę dzięki wspólnej bazie internetowej. Co ważne, w Łodzi studiuje się taniej, niż w większości innych dużych miast.

Urząd Miasta intensywnie promuje akademickość Łodzi w ramach programu “Młodzi w Łodzi”. Współpracuje już przy nim prawie 70 łódzkich firm oraz trzy największe łódzkie uczelnie publiczne: Uniwersytet, Politechnika oraz Uniwersytet Medyczny. Jedną z najważniejszych inicjatyw programu jest rozbudowany i unikatowy w skali kraju program stypendialny. Masz szansę na kilkaset złotych miesięcznie od pracodawców lub władz miasta, jeśli wybierzesz kierunki najbardziej pożądane na lokalnym rynku pracy. „Do wzięcia” jest też wsparcie przy nauce takich języków obcych jak chorwacki, czeski, duński, fiński, niderlandzki, norweski, portugalski, szwedzki oraz węgierski. Możesz też liczyć na zwrot kosztów zakwaterowania w akademikach, jeśli na studia przyjedziesz z innego województwa. Jeśli w klasie maturalnej zwyciężysz lub wejdziesz do finału ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej, masz szansę dołączyć do grona „Stypendystów Miasta Łodzi”. Przez dziewięć miesięcy będziesz otrzymywać od 850 do 2200 zł. Jeśli odczujesz głód wiedzy i nowych umiejętności - weź udział w bezpłatnych szkoleniach z cyklu „Twoja kariera w Twoich rękach”. Przykładowa tematyka szkoleń to: komunikacja, autoprezentacja, wyznaczanie i realizacja celów, zarządzanie projektem, czy wstęp do testowania oprogramowania. Miasto przygotowało też bazę praktyk i staży dostępnych w portalu www.praktyki.lodz.pl oraz program płatnych staży wakacyjnych. Jeśli nabierzesz ochoty na założenie firmy jeszcze podczas studiów, weź udział w konkursie „Mam pomysł na biznes”. Możesz zdobyć nawet 10 tys. zł na wcielenie w życie swoich planów. Tych, którzy potrzebują „chaty wolnej od opłat”, wspomaga konkurs „FreeDOM dla studenta”. Aby wziąć w nim udział trzeba nakręcić krótki filmik zachęcający do studiowania w Łodzi, prezentujący w oryginalny, zabawny i interesujący sposób studenckie życie miasta. A dla wszystkich, którzy chcieliby poznać łódzkie firmy od wewnątrz organizowane są wycieczki w ramach cyklu „Poznaj łódzkich pracodawców!”. Dotychczas swoje drzwi otworzyły dla studentów firmy: Procter&Gamble, Gillette, JTI Polska, Transition Technologies, Polkomtel, Indesit, Rule Financial, Corning Cable Systems, Philips, Citi Handlowy, Sandoz oraz INTERsoft.

Zobacz więcej na www.mlodziwlodzi.pl