Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość zobaczysz jak w wielokulturowej soczewce wiodąc studenckie życie w Białymstoku. To nie tylko mnóstwo wydarzeń kulturalnych, ale i możliwość imprezowania oraz spędzania aktywnie czasu.

Życie kulturalne to nie tylko chlubna przeszłość. Zwłaszcza kilka ostatnich lat to intensywny rozwój miasta, a w ślad za tym i wizerunku Białegostoku. Z miasta uśpionego pośród pięknej przyrody, Białystok stał się prawdziwą kulturalną stolicą makroregionu. Wypracował marki kulturalne przyciągające uwagę całej Polski: Fashionable East, Fair Play Crew, Metropolish, Pozytywne Wibracje, Up To Date, Wielka Bitwa Taneczna, Żubroffka, Basowiszcza, Jesień z Bluesem, Ambient Park, Białostocki Ośrodek Kultury, Galeria Arsenał, Białostocki Teatr Lalek.

Jeśli Białystok jest stolicą kultury regionu, to największą świątynią jest Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki. Ogromna, nowoczesna konstrukcja powstała ze szkła, kamienia, betonu i stali nierdzewnej, ale została wkomponowana w krajobraz pobliskiego Parku Centralnego. Mury gmachu pokryte są bogatą roślinnością. Pospacerujesz nie tylko wokół budynku brukowanymi uliczkami wśród klonów, brzóz, jabłoni, dzikich róż, ale i po dachu. Zapraszają też wielopoziomowe ogrody i pnącza na dachy budynku, z siecią alejek i ścieżek. Rozpościera się stamtąd niesamowity widok na panoramę miasta.

Wewnątrz budynku nie tylko rozbrzmiewa klasyczny repertuatr, ale i działa prężny ośrodek artystyczny. Jednym z najważniejszych obszarów jego aktywności jest są działania na rzecz mniejszości narodowych i współpracy z krajami Europy Wschodniej oraz krajami nadbałtyckimi.

Mieszkańcy Białegostoku zapraszają na imprezy organizowane na Rynku i w jego okolicach. Znajdziesz tam ponad 200 kafejek, restauracji, pubów i sklepów. Jednocześnie odbywają się tam najróżniejsze wydarzenia. Od Skandia Lang Team MTB Maraton, przez turnieje streetballowe, koncerty lokalnych zespołów hip hopowych, prezentacje mazoretek i cheerleaderek po jarmarki, po jarmarki i wystawy fotograficzne.

Białystok to także krajowa stolica tańca", "polski Broadway". Wywodzi się stąd ośmioro finalistów popularnego programu You Can Dance i dwóch tancerzy prezentujących się w programie Mam Talent. Możesz zatem uczestniczyć tutaj w kursach, festiwalach i konkursach tanecznych, takich jak Festiwal Kalejdoskop, Hip Hop Groove Festival, Międzynarodowy Festiwal Tańca Złote Pantofelki i Over The Top co roku przyciągają do miasta światową elitę tańca.

Studia w Białymstoku polecamy także entuzjastom bluesa. Możesz brać udział w koncertach i jam sessions w lokalnych klubach, m.in: Gwincie, Ryczących Czterdziestkach, Cabarecie, Piwnicy czy Odeonie. O sile bluesa z Białegostoku świadczy obecność na dwóch kolejnych wydaniach „Antologii polskiego bluesa” wywodzących się z Podlasia zespołów: Kasy Chorych, Devil Blues, duetu Kamiński-McMahon oraz zespołu Bracia i Siostry .

Szukasz miejsca na romantyczne spacery? Białystok Ci się spodoba. To niemal jak wyprawa po kilku miastach jednocześnie. Każda kultura wniosła coś do architektury stolicy województwa podlaskiego. Rynek Kościuszki, Katedra Wniebowzięcia NMP, cekhauz – hetmańska zbrojownia czy w końcu Pałac Branickich zwany „Polskim Wersalem” zachwycają do dziś. Jeśli wolisz parkową “spacerologię”, polecamy jeden najcenniejszych ogrodów barokowych w kraju – Ogród Branickich. Inne godne uwagi miejsca “zielone” to Planty, Zwierzyniec i Światowy Rezerwat Biosfery, czyli Białowieski Park Narodowy. Ten ostatni jest świetnym celem pikników i wycieczek rowerowych. Położone na obrzeżu miasta Stawy Dojlidzkie to z kolei idealne miejsce na letnie kąpiele, wyprawy kajakiem czy żaglówką. Jeśłi wolisz sporty zimowe - zapraszamy na białostockie sztuczne lodowisko lub na stoki nadające się do zjazdów na nartach i sankach. Na lubiących szybować w obłokach czeka klub balonowy i towarzystwo lotnicze.

Polecamy dojeżdżanie na zajęcia na rowerze lub relaks w wolnym czasie na tym rumaku. Już teraz masz do dyspozycji już teraz ponad 40 ścieżek rowerowych w samym mieście i liczne trasy w pobliży miasta - m.in. przez Puszczę Knyszyńską. Na dalszy rozwój sieci dróg rowerowych miasto przeznaczyło właśnie milion złotych.

Białystok to także prężny ośrodek sportu akademickiego. Odbywają się rozgrywki międzyuczelniane w kilkunastu dyscyplinach. Możesz uprawiać więc z zapałem lekkoatletykę, judo, tenis ziemny i stołowy, piłkę nożną, siatkową, plażową i futsal, trójbój siłowy, pływanie i rywalizację na ergometrze wioślarskim.