bialystokherbOd nowego roku akademickiego czekają nas spore zmiany w systemie finansowania studiów. Już wcześniej informowaliśmy Was, że drugi kierunek studiów będzie płatny, ale większość uczelni dopiero teraz opublikowała swoje cenniki. Ile będzie kosztować drugi kierunek na białostockich uczelniach? Sprawdźcie sami.

Dlaczego Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego postanowiło zmienić system finansowania drugiego kierunku studiów? W teorii ma to promować najlepszych studentów, gdyż maksymalnie 10 procent z nich otrzyma możliwość studiowania za darmo. Co z pozostałymi? Reszta niestety będzie musiała zapłacić i to nie mało!

Ministerstwo zapewnia, iż nowe rozwiązanie promować ma najzdolniejszych studentów i zmuszać ich do wytężonej pracy nad poszerzaniem swojej wiedzy. Czy jednak wprowadzanie takich rygorystycznych warunków darmowego studiowania jest konieczne? W pewnym stopniu jest to ukłon resortu do katastrofalnej sytuacji finansowej wielu uczelni publicznych – łącznie w budżetach brakuje kilkudziesięciu milionów złotych!

Ile będą kosztować nas studia?

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
kierunek lekarski – 24 tys. zł rocznie
Kierunek lekarsko-dentystyczny – 28 tys. zł rocznie

Uniwersytet w Białymstoku
Ceny zależnie od kierunków wahają się od 2 do nawet 16 tys. zł za dwa semestry studiów
przykład: za Prawo należy zapłacić 6 tys. zł rocznie

Politechnika Białostocka
Automatyka i robotyka – 12 tys. zł rocznie
Na pozostałych kierunkach – od 4 do ponad 13 tys. zł rocznie