XIV Podlaski Festiwal Nauki i SztukiWykłady, pokazy, warsztaty, koncerty, wystawy, gry i przedstawienia – to wszystko znajdziecie w programie tegorocznego Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, który odbędzie się w dniach 17-25 maja w Białymstoku. Czeka na Was ponad 400 imprez, więc na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie!

W proces organizacji XIV Festiwalu Nauki i Sztuki zaangażowało się 10 białostockich uczelni, w tym największe uczelnie państwowe, czyli Uniwersytet w Białymstoku, Politechnika Białostocka i Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oraz Białostocki Park Naukowo-Technologiczny.

"Celem imprezy jest pokazanie tego, co na co dzień ukryte jest głęboko w naszych laboratoriach, naszych bibliotekach, w naszych pracowniach naukowych, w formie popularnej, formie takiej, która będzie bliska wszystkim: i dzieciom, i młodzieży, i ludziom dorosłym" - powiedziała w poniedziałek na konferencji prasowej zapowiadającej festiwal przewodnicząca komitetu organizacyjnego prof. dr hab. Beata Godlewska-Żyłkiewiecz z Uniwersytetu w Białymstoku.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji festiwali jest "mc2=Energia!". Godlewska-Żyłkiewicz wyjaśniła, że w tym roku, dokładnie sto lat temu po tym, jak "Albert Einstein sformułował niezwykłą ideę fal grawitacyjnych, naukowcom udało się potwierdzić ich istnienie".

W trakcie dziesięciodniowego festiwalu odbędzie się 420 wydarzeń różnego typu. To imprezy organizowane zarówno przez samych pracowników dydaktyczno-naukowych, jak i przez studentów oraz koła naukowe.

Na Uniwersytecie w Białymstoku, który pełni funkcję koordynatora tegorocznej edycji, będzie można w trakcie oficjalnego otwarcia wziąć udział w kilkunastu różnorodnych imprezach, np. grze - kryminalne zagadki kampusu, w której uczestnicy będą musieli zidentyfikować odciski palców i w ten sposób znaleźć sprawcę. Inne osoby będą mogły, w trakcie podczas podchodów matematycznych, osobiście się przekonać, że matematyka wcale nie jest taka "straszna". UwB planuje ponadto warsztaty fotograficzne, na których będzie można wykonać portret w XIX-wiecznej technice kolodionu. Pasjonaci astronomii powinni koniecznie wybrać się na Wydział Fizyki, gdzie będzie można obserwować Księżyc, Jowisza oraz Marsa.

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku przygotował dla odwiedzających liczne pokazy sprzętu medycznego oraz doświadczenia, które będzie można obserwować zarówno w namiocie na dziedzińcu Pałacu Branickich, jak i w laboratoriach na poszczególnych wydziałach. Jeśli chcecie się zatem sprawdzić w szyciu chirurgicznym, udzielaniu pierwszej pomocy lub w sporządzaniu własnych leków, to nie może Was zabraknąć na UMB.

Zainteresowani warsztatami z wywoływania piorunów lub programowania robotów powinni udać się na największą w regionie uczelnię techniczną, czyli Politechnikę Białostocką.

Najciekawsze działania poszczególnych uczelni zostaną zaprezentowane podczas Dnia Akademickiego, który odbędzie się w niedzielę, 22 maja, na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Będzie to ponad 60 różnego rodzaju działań.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce