PB logo czarne PNG www14 października w piątek odbędzie się jedna z największych imprez edukacyjnych w Polsce, która promuje sektor lotniczy i kosmiczny. „Noc w Instytucie Lotnictwa” to okazja do obejrzenia ponad 30 samolotów i śmigłowców. W wydarzeniu będą brali udział przedstawiciele Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, który zaprezentują własne projekty.

Udział w wydarzeniu umożliwiło dofinansowanie z budżetu prezydenta Białegostoku. W 6 edycji Nocy w Instytucie Lotnictwa został zaproszony czteroosobowy zespół w składzie: Cezary Kownacki (opiekun zespołu), Sławomir Romaniuk (doktorant) oraz studenci Aneta Łukowska i Piotr Tomaszuk. Na stoisku zespołu z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej będzie można zobaczyć m.in. łaziki marsjańskie RED oraz Hyperion. Zespół zaprezentuje również model samolotu udźwigowego, który został zaprojektowany i zbudowany przez Lotnicze Koło Naukowe uczelni. Projekt powstał na potrzeby zawodów Air Cargo Challenge 2015, które odbyły się na terenie Niemiec.
Samolot udźwigowyModel został przygotowany z materiałów kompozytowych, wykorzystano m.in. włókna węglowe, szklane oraz armidowe czy drewno balsowe. Samolot waży 2,5 kg, rozpiętość skrzydeł wynosi ponad 3 m, jego długość to 2 m, a napędzany jest silnikiem elektrycznym. Prezentować go będą: Wojciech Grodzki (opiekun), Kacper Leśniewski (prezes Lotniczego Koła Naukowego), Piotr Iwaniuk (członek LKN). Wydarzenie odbędzie się w piątek 14 października w Instytucie Lotnictwa w Warszawie. Samoloty i śmigłowce będzie można oglądać od 17:00 do 23:00.
RED